Sfaturi anterioare
Kedves Diana! Lakótelepi lakásban a legjobb megoldás lehet a lépcsőház.
Szakértőnk válaszáig szíves türelmét kérjük. Addig is ajánlom figyelmébe az alábbi cikket: https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/ernek-a-gyumolcsok-tamadnak-a-darazsak
Szakértőnk válaszáig szíves türelmét kérjük. Addig is ajánlom figyelmébe az alábbi cikket: https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/ernek-a-gyumolcsok-tamadnak-a-darazsak
A barnuló szár alapvetően nem probléma, ha benyomva nem puha, rothadó. A lakás levegje száraz, a növény valószínűleg felélte a tápanyagtartalmát. Ha valóban nem öntöze túl, akkor nem lehet az az ok. Kapjon a növény feles adagú levéldísznövény-tápoldatot. Forralt és lehűtött vízzel öntözze. Ha száraz a szoba levegője, a környezetét párásítsa, a növényt ne. A növénynek ideális páratartalom 60-70 % körüli, ami a fűtési szerzon alatt jóval alacsonyabb lehet.
Kedves Dóra! Ez a levél eddig a hideg ablak felől volt? Úgy tűnik, hogy megfázott. A radiátor sugárzó hője sem tesz jót. Csak nagyon enyhén fűtsön. Ha csak ez az egy levél a beteg, akkor távolítsa el. Ügyeljen, hogy ne öntözze túl a növényeket. Az ablakban télen is szenvedhet napperzselést a növény. A keleti vagy nyugati fekvés a kedvezőbb.
Kedves Ilona. A talaj előg kötöttnek, agyagosnak látszik. Kertből kiásott földbe lett ültetve? Úgy tűnik, mintha megfázott volna a növény. Ki kellene emelni a talajból és megvizsglni a gyöktörzset, van-e friss hajtás. Ha nincs, akkor sajnos elpusztult a növény.
Kedves Dóra! A helyváltoztatás (átültetés is) mindig stressz a növénynek, főleg egy ekkora példánynak. Meg kell szoknia az új helyét, főleg, ha az sötétebb és szárazabb levegőjű, mint az előző volt. Mindezek és a túlöntözés, illetve a tápanyaghiány okozhat problémát. A sárgulásnak ez az oka, míg a levélszélbarnulást okozhatja napégés, száraz levegő is. Lehet, hogy tavasszal célszerű átültetni a növényt egy nagyobb edénybe. Célszerű hosszú hatású műtrágyát a talajba bedolgozni. Most feles koncetrációjú tápoldattal öntözzön, lehetőleg felforralt és szobahőmérsékletűre hűtött vízzel.
Kedves Ramóna. Erősen pajzstetves a növény. Kicsit életlen a kép, de több fajt (talán lepkekabócát is?) is látok rajta. Sűrű szappanos vízzel törölgesse át a leveleket, amennyire tudja. Vigye ki a lakásból fagymentes helyre és öntözze be Mospilannal, egy hét múlva ismételje meg. Érdemes a többi növényt is. Egy liter langyos vízhez egy késhegyni por elegednő. Bekevert levet használja fel, ne tárolja, mert hatását veszti.
Kedves Judit! Meg lehet próbálni, de nem érdemes. A sárguó leveleket le lehet csipkedni. Télen is öntözni kell, mert télen is párologtat és a kiszáradás jelenti a legnagybb gondot ilyen kis edényben. Természetesen fagymenets időbe és mérsékelten. Fás részekről nem hajt újra a növény. A dísznövények célja, hogy díszítsenek. Nagyobb a túlélés esélye, ha kiülteti a kert egy védett részébe.
Kedves Gábor!
A barnulás oka összetett, de alapvetően a klímaváltozásra vezethető vissza. Sajnos el kell búcsúznunk a fenyőktől, mert legyengülnek és megtámadja őket kártevő, betegség. A nagy fáknál a legnagyobb probléma, hogy balesetveszélyessé is válhatnak. Kollégánk itt ír részletesen az okokról:
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/2023.-evi-21.-novenyvedelmi-felhivas-zsigo-gyorgy
Ha beírja a böngészőbe, hogy fenyőpusztulás, számos szakcikket talál.
Kedves Vera! A mandarinfa is gyümölcsfa, a fűtött, száraz levegőjű, fényszegény lakáskörülményeket nem bírja. A teleltető helyiség legyen világos, de 15-16 C-foknál nem melegebb. Ha kevesebb a fény, akkor hűvösebb helyen tartsa, 8-10 C-fokon. A terméseket teleltetés előtt le kell szedni. Csekélyen öntözze, tápoldatot ne adjon. Nyáron is párásabb, védettebb helyen tartsa inkább, ne a tűző napon. Ha szükésges, tavasszal metssze meg és ültesse át.
Kedves Norbert! A 8-10 fokos fényes hely fagyérzékeny kültéri (pl. mediterrán) növények számára ideális teleltető. Szobanövényeknek kicsit hideg. A hűvöset igénylő ciklámen, mikulásvirág, korallvirág stb. is legalább 15-16 fokot igényel.
Kedves Attila. Nagy vléószínűséggel nem megfelelőek a talajviszonyok. Túl meszes és/vagy levegőtlen, kötött a talaj.
Kedves Adrienn. Kérem, próbálja meg újra csatolni a képet. A sebet ki kell tisztítani egészséges részig éles késsel, és Bordói porból készült pudingszerű, sűrű péppel bekenni, majd jutacsíkkal vagy vékonyabb fáslival bekötni.
Kedves Krisztina. Sajnos az alapvetően hegyvidéki fenyők számára a jelenlegi klíma (hosszan tartó forróság és légszárazság) már nem megfelelő. A száraz ágakat folyamatosan el kell távolítani. Ekkora fánál mást nem igen tehet.
Mikor kezdődott a levélhullás? Érte a növényt valamilyen hirtelen változás? Mióta öntözi az akvárium vizével? Magas pH-ja és karbonáttartalma van. A lágy eősvíz javasolt. Sajnos, úgy tűnik, célszerű új növényt vásárolni.
Milyen változás történt a növény életében? Túlöntözésre, megfázásra utal a jelenség. A növényt ki kellene emelni a földből és szétválasztani az összecsevart törzsű péládnyokat, az egészségeseket külön-külön friss muskátliföldbe ültetni. A túl tőzeges föld nem jó neki.
Az idősebb levelek sárgulása nitrogénhiányra utal. A nitrogén jól mozog a növényben, a fiatal levelek felé "tolja" a nitrogént. Intenzív növekedés időszakában adjon a növénynek levéldísznvények számára javasolt tápoldatot, télen csak a javasolt adag feles koncentrációját. Jó megoldás a talaba szúrható tartós műtrágya tabletta.
Kedves Tamás. A növény levélhullása nem kóros, télen természetes, hogy elveszít pár levelet. Valószínűleg kevés fényt kap, illetve száraz a szoba levegője. A ki- és beszoktatás mindig fokozatosan történjen: először csak éjszakára vigye be a növényt, és fokozatosan legyen egyre több időt bennt. Célszerű volna egy páratartalommérővel is ellátott házi meteorológiai állomást beszerezni. 60% alatti páratartalom már kedvezőtlen a trópusi növények számára. Az ideális 80-90% lenne, ami lakákásban nem tartható, mert nem komfortos az ember számára és a penészedés veszélye is fennáll.
Kedves Magdi! Az alábbi listában néhány könnyű ágvágót javaslok.
193,99 RON
216,70 RON
192,99 RON