Sfaturi anterioare

Dr. Varga Mária Consultant

A leírt tünetet - szirmok a fás részekre való rászáradása is a monília fertőzés következménye. Most már csak a gyümölcs-monília ellen tud védekezni - Switch 62,5 WG, élelmezés egészségügyi várakozási ideje 7 nap.
A monilia elleni védekezést már ősszel célszerű megkezdeni. A lombhullás kezdetén 2 %-os Bordóilével permetezés, tél végén az első felmelegedéskor 3%-os, majd rügyfakadáskor 1 %-os Bordóilé. Virágzás kezdetén, közepén és végén felszívódó gombaölő szerrel kell védekezni pl. Signum WG 2 alkalommal és Chorus 50 WG egyszer.. Ezt követően 10-14 naponta rezes /pl.Cuproxat/ permetezés.
A képen látható a rossz kötődés és a lombkorona felső harmadán az apró levelek. Ha általában rossz a kötődés, virágzáskor sokat segít az Atonik növekedésszabályozó. Utóbbi oka lehet a magas talajvíz vagy a fa öntözése - esetleg a régi tulajdonos öntözte.

Nou
Damisol Gold Ambermax 1 l

84,87 RON

#58112
Dr. Varga Mária Consultant

A gesztenyefa állapota, a folyamatos koronaszáradás látványa
elkeseríti Önt. Képeket nem küldött. Ha teheti, kérek szépen
felvételeket a törzsnek arról a részéről, ahol egy vázág újabb
száradása bekövetkezett. Nem írja, hogy a termés megfelelő volt-e -
mennyiségi és minőségi mutatók romlottak-e? A törzsön, vagy az alsó
ágak kiindulási helye körül tapasztal-e sárga, bepuhult részeket?
Tudomásul kell vennünk, hogy a fák élete is véges - ugyanúgy, mint az
emberé. Amíg él - ha nem is formás már - megérdemli a törődést.

A Tiszántúli fa a víz partján - a kezében tartott levélen a levélszél
száradás súlyos kálium-hiány esetében lép fel. Csak sárgulásról és
erről a száradásról nem írt. Minél előbb - havonta - Fitohorm Kálium
2%-os oldatával permetezze a gesztenyefát.

Damisol Potasiu 1l

40,66 RON

#58111
Dr. Varga Mária Consultant

A Bordóipor felhasználását rövid hajtás állapottól fürtzáródási
ajánlja a szakma. Más gombaölő szerrel és
lombtrágyával is keverhető, de célszerű törzsoldatot készíteni /kevés
vízben jól kikeverni, ezután önteni a permetlé tartályban kimért
vízhez/. Először a por alakúakat, majd a folyadékokat kell
elkészíteni. A fürtzáródást követő rezes permetezést már nem ajánlják.

#58110
Dr. Varga Mária Consultant

A kép alapján lisztharmat-fertőzés felfedezhető. Virágzás előtt magas koncentrációban kéntartalmú gombaölő szer felhasználását javaslom.
Az erek közötti terület elszíneződése tápanyaghiányra utal. Kérdés, hogy az elküldött kép a szőlő mely részéről származik: a hajtásvégen - vashiány - az alsó levelek esetében lehet nitrogénhiány is. Utóbbi a levél sárgás színéből következtethető. A levél színe sem megnyugtató, bár lehet fajt jellegből is adódhat. Kérdésem: milyen fajtáról van szó? Permetezés során használjon Wuxal vagy hasonló összetételű lombtrágyát. Előfordulhat szélsőséges esetben cinkhiány is, ennek a tápelemnek a hiánya is a hajtásvégeken mutatkozik. A Wuxal Super cinket is tartalmaz.

Damisol Fier 1l

41,67 RON

Promoție
Wuxal Super 1 l

47,69 RON
51,84 RON (8%)

Damisol struguri 1 l

46,55 RON

#58078
Dr. Varga Mária Consultant

A korrekt válaszhoz kérek új fotót, frissen levágott hajtásokról. A fa korát, fajtáját szíveskedjen megírni.

#58077
Dr. Varga Mária Consultant

Az orgona leveleinek a képen látható kanalasodása tipikus hormon
tartalmú gyomirtó szer használatának a következménye. Ha Ön nem is
használt semmiféle gyomírtót, a szomszéd - akár távolabbi szomszéd
szeles időben, vagy kis légmozgásnál is - idézhette elő. A pázsit
gyomirtók valamennyien tartalmaznak hormont, az orgona pedig
érzékenyen reagál erre.Úgy látom, hogy a hajtásvégeken látványosabbak
a tünetek. Elvirágzás után az orgona visszavágható. Károsítók,
időjárási anomáliák a képen látható tünetek kiváltásáért nem lehetnek
felelősek.

#58044
Dr. Varga Mária Consultant

A vadszőlő levelében alaphelyzetben is van vörösödő festékanyag. A fehér pöttyök sem származhatnak károsítótól. A növény alapvetően egészséges.
A kacskaringós jelenség oka a kigyóaknás szőlőmoly jelenléte. Ellene - a levéllemezek között károsító hernyók elpusztítására csak felszívódó rovarölő szer használata hozhat eredményt (Mospilan) A több nemzedékes szőlőmoly ellen érdemes minél előbb védekezni. A tünetes leveleket le kell szedni.
Nagyobb probléma lehet a levélszél elhalása az erős pirosodást követően. Tápanyag probléma lehet, mégpedig vashiány. A fiatalabb leveleken látható kezdetben. Magas vastartalmú lombtrágyával kezelhető.

Damisol Fier 1l

41,67 RON

#58043
Dr. Varga Mária Consultant

Az almafa hajtásról készült fotó lisztharmat fertőzést mutat. Igaz, hogy a Topas hatásos a lisztharmat ellen. Idén korai lisztharmat fertőzés következett be, egyéb növényeken is súlyos a lisztharmat. Az almafákon - különösen a Jonathan típusokon - a felszívódó gombaölő szerek mellett a kén-tartalmúakat is alkalmazni kell - pl. Topas+Thiovit.
Egyes foltosan sárguló levelek tápanyaghiány következményei. A permetszerbe keverjen Wuxal lombtrágyát is.

Promoție
Wuxal Super 1 l

47,69 RON
51,84 RON (8%)

#58041
Dr. Varga Mária Consultant

A padlizsán mellékerei szögletesek, két betegség tünetei is szögletesek a leveleken. Egyik baktérium, másik gomba eredetű. Ellenük hatásos védelmet a rezes készítményekkel érhetünk el (pl.Nordox). A fertőzés a vetőmaggal vagy az előző évi fertőzött növényi maradványokkal történt.

#57947
Dr. Varga Mária Consultant

Kedves Deák Péter. A tüneteket feltételezhetően a mikrosztróma gomba idézte elő. A gomba nem gyakori. Biztosabb lesz a diagnózis, ha a levél fonákán penészgyep kialakulása is megfigyelhető. A betegség korai lombhullással jár. Mivel a beteg levelekben telel át, ezt a folyamatot meg kell akadályozni. Jelenleg a réztartalmú gombaölő szerek felhasználását javaslom (pl. Nordox) 10 naponta kijuttatva, az őszi lombhullás kezdetén pedig a rezes lemosó szer (Bordóilé, Vegesol stb.) alkalmazása indokolt.

#57946
Dr. Varga Mária Consultant

Tisztelt Varga György! Sajnos, súlyos helyzet tünetei láthatók a diófán. Rákos seb alakult ki a törzsön - melynek előzménye mechanikai sérülés is lehet. A seben a fatest bepuhult és a kéreg elvált a betegséget okozó fapusztató gomba jelenléte miatt (pl.Nectria, Inonotus, Phomopsis stb.). A tünetek a törzsön felfelé haladva is kialakulni látszanak.
Mégis küzdeni kell a fa megmaradásáért. A remény alapja, hogy a törzsnek a felénél kisebb kerületén látható a pusztulás.
A törzs tünetes részén a kéreg alá tekintve - azt egyenlőre fel nem nyitva - látjuk a fatest elváltozásait, vagyis a puhulás folytatódik, a seb ott is kialakult Ebben az esetben a további kezelés nem vezet eredményre. Ha a látvány nem a leírtak szerint alakult, a kérget a beteg résznél lefejtve Bordóilével vastagon célszerű bekenni a teljes felületen. Végül a kezelt részt szellőző anyaggal, vagy sebtapasszal le kell zárni. Talán egy hónapon belül a "kötést "levéve javulás látható, akkor a leírt kezelést ismételni kell! Ha ez nem következik be, akkor a fertőzés terjed és a fa megtartásának nincs esélye.

#57883
Dr. Varga Mária Consultant

Milyen gyepműtrágya?

#57872
Dr. Varga Mária Consultant

Érdekes képződmények az ún. gyöngyszőrök. Mint látható, áttetsző, fénylő felületű, szintelen gömböcskék, kis nyélen. Elsősorban száraz időben jelennek meg. Nincs közük károsítókhoz, azok tojás, ill. pete alakjához. Rövid időn belül leszáradnak.

#57871
Dr. Varga Mária Consultant

Az érközök klorózisa magnézium hiányt mutat. A klorózis a növény középső régiójában látható. A hiány a magas kálium adagolással összefügg, mert a kálium többlet relatív magnézium hiánnyal jár együtt. Magnéziumhiány pótlására jók a Mg-tartalmú lombtrágyák /pl.Fitohorm Mg/ vagy a Keserűsó. A kezelést termőre fordulás előtt legalább két alkalommal célszerű elvégezni. A málna nitrogénigénye is magas, ezért célszerű komplex műtrágyákat használni (pl. Volldünger, Viano bogyósgyümölcs táp)

#57812
Dr. Varga Mária Consultant

A tűzelhalás tünetei nem ilyenek. A szeles időjárás okozhatta az elváltozásokat, mert a barna folt környezetében több levélen felszakadás is látható.

#57809
Dr. Varga Mária Consultant

A metszési felület sem kór- sem károkozóra nem utal. A háncs és a szijács egészséges. A bélállomány élettani okból még nem zárult, nem töltötte ki a helyét. Lehet, hogy a fa még fiatal? Úgy látom, a sebkezelést a metszés után elvégezte. A jövőre való ajánlatom: a diófa bármilyen visszavágására, koronaalakítására az augusztus hónapot válassza!

#57807
Dr. Varga Mária Consultant

Kedves Zoltán! A kép alapján a fa egyetlen, fiatalabb hajtásán látható a termőrészek hervadása, ami inkább hasonlít a fagykárosodásra vagy a moníliára. A fagykár ellen nincs mit tenni - esetleg a tünetes részt erősen visszametszeni - a fát monília elleni gombaölő szerrel 2 alkalommal permetezni / pl. Switch, Topas vagy Chorus először, majd a réztartalmú Nordox/. Egyébként a fa életerős, a középen látható vastag törzsön ejtett erős visszametszést követően megfelelő kalluszt képzett. Remélem, jó hír, hogy a fa továbbra is életben maradhat.

#57777
Dr. Varga Mária Consultant

Megoldható a sorkezelés. A megfelelő hatást a piretroid hatóanyag
gázfázisban fejti ki, ezért célszerű lenne -akár sekélyen is -
bedolgozni a földbe. A rovarölő készítmény idegméreg.és a növénybe nem
szívódik fel. Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő nincs
korlátozva. A locsolás nem befolyásolja a hatást, de 1-2 napig ne
öntözzön.

#57776
Dr. Varga Mária Consultant

A tünetek láthatóan nem rákos sebek, sőt kártételt sem látok. A kép felső részen a nyiladékban kalluszt látok, vagyis a fa képes benövi a "sebet".
Ha a törzsnél fürészporszerű rágcsálékot fedez fel - a folt alsó részén esetleg madár próbál hernyót keresni a kéreg alatt, kis farontó lepke hernyója rág, de a képeken erre nem utal semmi. A fa öregnek látszik, általánosak a törzs elváltozásai ebben a korban.

#57775
Dr. Varga Mária Consultant

A galagonya törzsén a lyukak, a kéregelválások farontó lepke hernyójának jelenlétére utalnak. Ezt bizonyítják a kirágott galacsinok is. A fában a hernyók bábozódásukig rágnak és pusztítják a fatestet. Kontakt rovarölő szerrel pl. Decis tömény oldatába bemártott vattát a résen át bejuttat és a törzs károsodott részét teljes egészében teljesen lezárja - sebtapasz vagy egyéb -. A záró anyagot egy hét múlva vegye le és a biztonság kedvéért ismételje meg a kezelést.

#57739